Menu

Czyste Powietrze 2023 – jakie warunki trzeba spełnić wraz z aktualizacją przepisów?

Wraz z początkiem 2023 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki korzystania z dofinansowań w ramach programu Czyste Powietrze. Zdecydowanie zmieniły się na korzyść beneficjentów z uwagi na trwający wówczas stan zagrożenia epidemicznego, trudną sytuacją geopolityczną oraz gwałtownie rosnącą inflację. Warto zauważyć także to, że niespodziewanie wzrosły ceny źródeł ciepła, co zmusiło wiele osób do wdrożenia nowych rozwiązań w swoich domach. Jak więc uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku lub wymianę źródła ciepła?

Spis treści

 

Nowy program czyste powietrze 2023 – co się zmieniło?

Pierwsza edycja programu ruszyła już we wrześniu 2018 roku, by wzmocnić świadomość społeczeństwa na tematy związane z ekologią, lecz jego głównym celem jest wyeliminowanie przestarzałych kotłów na paliwa stałe, które wykorzystywane są do ogrzewania. Program ma być realizowany do 2029 roku, a w przeciągu 10 lat rząd chce przeznaczyć na niego 103 miliardy złotych. Nowa edycja programu Czyste Powietrze ruszyła 3 stycznia 2023 roku. Co się zmieniło? Przede wszystkim podniesiono wysokość progów dochodowych. Uwzględniono także wysokość ubieganego się dofinansowania – od stycznia jest wyższa. Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać także ci, którzy złożyli wniosek już wcześniej, lecz zawarli w nim wyłącznie wymianę pieca. Teraz można go rozszerzyć o termomodernizację domu. Pojawiła się także możliwość wzięcia kredytu bankowego z dotacją na częściową spłatę zobowiązania. Można go otrzymać na inwestycje rozpoczęte do maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Należy zwrócić także uwagę na to, że audyt energetyczny budynku stał się obowiązkiem – niezależnie od tego, z jakiego wariantu programu zainteresowany zdecyduje się skorzystać.

 

Progi dochodowe – co się zmieniło od 2023 roku?

Kolejną zmianą, która została wprowadzona od początku 2023 roku, są nowe progi dochodowe oraz podwyższone dofinansowanie. Jak bardzo się to zmieniło? Do końca 2022 roku obowiązywały progi 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2189 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. Dotacja wówczas wynosiła 47 tysięcy złotych. 3 stycznia nadeszły jednak spore zmiany. Pierwszy próg dochodowy został podniesiony do 1894 złotych, drugi natomiast do 2651 złotych. Dotacja wynosi aktualnie 99 tysięcy złotych.

Warto także nadmienić, że w przypadku najwyższego wsparcia, progi zmieniły się z 900 złotych do 1090 złotych dla gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 złotych do 1526 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Wartość maksymalna otrzymanej dotacji w takim przypadku wzrasta z 79 tysięcy złotych do aż 135 tysięcy. Wynika to oczywiście z rosnących cen usług i produktów, które dotykają każdej dziedziny życia. Beneficjenci, którzy korzystają z podwyższonego oraz maksymalnego wsparcia, mogą ubiegać się o 50% dotacji w ramach prefinansowania inwestycji. Dane środki trafiają do wykonawców danej usługi. Pierwsza transza wykonywana jest do 14 dni od podpisania umowy. Reszta dofinansowania zostanie wypłacona do 30 dni od zakończenia remontu.

 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie programu Czyste Powietrze?

Program ten skierowany jest do tych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub posiadają wydzielony w budynku jednorodzinnym lokal z własną księgą wieczystą. Aby wziąć udział w programie Czyste Powietrze i otrzymać dofinansowanie należy udać się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Formularz wniosku oraz wszelkie instrukcje i załączniki, które należy wypełnić znajdują się na stronach internetowych Funduszu. Można znaleźć je także w gov.pl, gdzie znajduje się Portal Beneficjenta. Aby złożyć wniosek, należy zarejestrować się właśnie w tym portalu, pobrać załączniki i przesłać przez Portal do Funduszu. Należy jednak wydrukować wniosek oraz dostarczyć w postaci papierowej do siedziby Funduszu. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób złożenia wniosku do programu Czyste Powietrze. Należy udać się do banku, np. w Gdańsku, Warszawie czy innym mieście wojewódzkim, który przystąpił do programu, i złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze. Po jego przyznaniu pracownik banku pomoże uzupełnić dokumenty związane z programem. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku to bank składa wniosek o dotację do Funduszu. W 2022 roku do programu Czyste Powietrze złożono ponad 530 tysięcy wniosków. Kwota dotacji wyniosła niemalże 10 miliardów złotych, a umowy zawarto na ok. 8,5 miliardów złotych. Rozliczenie musi odbyć się w przeciągu 36 miesięcy.

Promocja! Drzwi firmy PORTA dostępne od ręki!

Drzwi z kolekcji Porta Verte Home G dostepne w naszym salonie od ręki w promocyjnego cenie 599 zł netto. Szczegóły dotyczące promocji znajdziesz w ulotce.