Menu

Jaka jest różnica między oknem dwuszybowym a termoizolacyjnym?

Komfort termiczny mieszkańców to niezwykle istotny aspekt, który należy brać pod uwagę zarówno projektując budynki, jak i planując ich modernizację. Aby go osiągnąć, należy więc zapewnić odpowiednią szczelność stolarki okiennej i drzwiowej, aby ciepło nie uciekało z wnętrza – to właśnie nieszczelne okna mogą przyczyniać się nawet do 40% jego strat. Z uwagi na to istotny jest wybór ich odpowiednich parametrów i wysokiej jakości materiałów. Na termoizolacyjne właściwości ma wpływ konstrukcja okien, jak i sposób montażu, dlatego warto kompleksowo zająć się ich wyborem.

 

Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze okien?

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że producenci stolarki okiennej mogą zaoferować produkty o znacznie ulepszonych parametrach. Zautomatyzowane procesy produkcji i wykorzystanie wysokiej jakości tworzyw czyni okna na wymiar nie tylko bardziej estetycznymi, ale też funkcjonalnymi i energooszczędnymi. Przy wyborze nowoczesnych okien termoizolacyjnych warto zwrócić uwagę na szereg właściwości technicznych świadczących o ich efektywności.

 

Współczynnik Uw

Informuje o ilości ciepła przepływającej przez m2 okna przy różnicy temperatur między wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem wynoszącej 1 K, a jego miarą jest W/(m2∙K); przyjmuje się, że energooszczędna stolarka powinna cechować się Uw niższym niż 1 W/(m2∙K), a im mniejsza wartość, tym lepsza energooszczędność. .

 

Współczynnik Ug

To współczynnik przenikalności ciepła pakietu szybowego. Cechuje właściwości termoizolacyjne samej szyby. Ma on większe znaczenie w przypadku okien z dużymi przeszkleniami.

 

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g

Jego wysoka wartość oznacza, że więcej energii słonecznej będzie przenikać do wnętrza, więc będzie się bardziej nagrzewać, z kolei zbyt niska – nieprzenikalność promieni słonecznych i chłód zwłaszcza w zimowe miesiące. Szczególnie polecaną opcją pod kątem redukcji strat energii są okna aktywne, w których Uw ≤ 0,9 W/(m2·K), a g ≥ 50%.

 

Izolacyjność akustyczna Rw

Określa zdolność do tłumienia hałasów docierających z zewnątrz. Im wyższą ma wartość, tym skuteczniejsze wygłuszenie. Przy ruchliwej ulicy Rw powinno wynosić np. 45 dB, natomiast na spokojnym osiedlu wystarczająca będzie wartość 30 dB.

 

Profile okienne

Profile okienne, zwane ramami, utrzymują pakiet szybowy w odpowiedniej pozycji. Wewnątrz nich umieszczone są elementy okucia. Dla zachowania energooszczędności istotna jest ich budowa i montaż: im głębsza zabudowa i węższy profil, tym cieplejsze jest okno, a konstrukcja bardziej stabilna. Dostępne są 3 główne rodzaje profili okiennych: okna drewniane, aluminiowe oraz PCV. Ponadto profile okien energooszczędnych są najczęściej wyposażone w kilka komór i dodatkowych wkładek termoizolacyjnych.

 

System wieloszybowy

W oknach energooszczędnych stosuje się z reguły potrójne oszklenie wykończone powłoką niskoemisyjną, którego Ug powinno wynosić 0,5-0,6 W/(m2∙K). Komory międzyszybowe wypełnia się natomiast gazem szlachetnym, np. argonem.

 

Ciepłe ramki dystansowe

Ich rolą jest stabilizacja przestrzeni międzyszybowych w oknach zespolonych. Okna energooszczędne powinny posiadać ramki wykonane np. z tworzywa sztucznego lub stali, ale nie aluminium.

 

Liczba i jakość uszczelek

Dwuszybowe okna są zazwyczaj wyposażone w dwie uszczelki, a w przypadku okien energooszczędnych i pasywnych najczęściej stosuje się potrójne uszczelnienie.

 

Okucia

Aby uzyskać wysokoenergooszczędne okna, najlepiej zastosować okucia całkowicie schowane w suchej komorze między skrzydłem a ramą. Brak zawiasów nawierzchniowych ogranicza występowanie mostków termicznych.

 

Dlaczego montaż ciepły jest lepszy od tradycyjnego?

Pod względem wyglądu okna energooszczędne nie różnią się niczym od standardowych. Kluczową rolę odgrywa w nich to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka, czyli parametry, a w szczególności współczynnik przenikania ciepła. Jego niska wartość zapewni obniżenie rachunków za ogrzewanie, mniejsze zużycie energii i zwiększony komfort cieplny. Duże znaczenie dla uzyskania oczekiwanych właściwości ma montaż – niewłaściwe obsadzenie stolarki sprawi, że nawet najlepszy produkt nie będzie spełniał oczekiwań. W przypadku okien energooszczędnych wykonuje się warstwowy montaż okna, zwany też ciepłym lub szczelnym. Pianka montażowa jest zabezpieczona od zewnątrz taśmą paroprzepuszczalną, a paroszczelną od wewnątrz. W ten sposób uzyskuje się trzy warstwy: paroizolacyjną, termoizolacyjną i paroprzepuszczalną. Taka instalacja zapobiega też powstawaniu mostków termicznych i ok. dwukrotnie zwiększa szczelność w porównaniu ze standardową metodą.

 

Zalety wyboru okien termoizolacyjnych

Zakup okien energooszczędnych o doskonałych właściwościach izolacyjnych wiąże się niewątpliwie z wyższym kosztem niż w przypadku dwuszybowej stolarki okiennej, jednak to opłacalna inwestycja na lata. Pozwalają one obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewnić doskonały komfort cieplny mieszkańcom. Dzięki nim niemal całkowicie zredukowane jest przenikanie chłodu, hałasu i zanieczyszczeń. Fundamentalną kwestią jest również właściwy montaż, który chroni przed działaniem wilgoci i czynników zewnętrznych.

 

Promocja! Drzwi firmy PORTA dostępne od ręki!

Drzwi z kolekcji Porta Verte Home G dostepne w naszym salonie od ręki w promocyjnego cenie 599 zł netto. Szczegóły dotyczące promocji znajdziesz w ulotce.